Post Tagged with: "Kratochvíl"
-
Studenti přenesli spolužáky do historie
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva si v pátek 14. listopadu tradičně připomněli také na gymnáziu. Zde si studenti třetího ročníku vyššího gymnázia připravili pro své spolužáky jednadvacet stanovišť s kvízy a soutěžemi přibližujícími pohnuté dějiny Československa. Studenti, kteří v rámci Dne studentů také navštívili projekci trezorového filmu Všichni dobří rodáci, zahájili akci společným zpěvem české a studentské hymny. Poté už se vydali na jednotlivá stanoviště. Zde se například seznámili s životními osudy významných postav československých dějin – mj. Jana Opletala a Jana Palacha, samostatná stanoviště byla věnována prezidentům Emilu Háchovi a Václavu Havlovi, působivé byli přiblížení života a smrti komunisty umučeného P. Josefa Toufara. Připravená byla i přiblížení dramatických okamžiků – Mnichovské dohody, 17. listopadu roku 1939 a 1989, atentátu na Heydricha (zde byla k vidění originální uniforma letce RAF) či sovětské okupace v roce 1968. Došlo také na politické prověrky, tvorbu krátké skeče při připomínce Osvobozeného divadla, dobové filmy, zakázanou muziku i knihy, bourání Berlínské zdi či na návštěvu dobové restaurace.
-
Prezident vyznamenal Arnošta Valentu
Mezi osmačtyřiceti vyznamenanými prezidentem Petrem Pavlem při příležitosti Dne vzniku samostatného Československa 28. října se objevilo také jméno svébohovského rodáka a studenta zábřežského gymnázia plukovníka Arnošta Valenty. Ve Vladislavském sále Pražského hradu převzala z rukou prezidenta medaili Za hrdinství in memoriam jeho příbuzná Jitka Srovnalová.Arnošt Valenta se narodil 25. října 1912 ve Svébohově. Po absolvování obecné školy studoval v letech 1925–1933 na Gymnáziu Zábřeh, kde 23. června 1933 maturoval. Po studiích nastoupil do československé armády. Za 2. světové války se zapojil do zahraničního odboje. Působil v jednotkách v Polsku, ve Francii a později ve Velké Británii, kde sloužil u 311. československé bombardovací perutě RAF jako palubní radiotelegrafista. V únoru 1941 byl zajat Němci po nouzovém přistání svého bombardéru v okupované Francii. Po převezení do zajateckých táborů Stalag Luft I a Stalag Luft III se zapojil do tzv. Velkého útěku, při němž se podařilo uprchnout 76 zajatcům. Valenta byl jedním z hlavních organizátorů, ale krátce po dopadení 31. března 1944 jej zastřelili nacisté.Odkaz válečného hrdiny je v Zábřehu stále živý především díky gymnáziu, jež od roku 1990 pořádá První jarní pochod – Memoriál Arnošta Valenty, který ve dnech jeho útěku a smrti připomíná Valentovu odvahu a nezdolnost. M. Kratochvíl Podrobnosti viz […]
-
Připomněli jsme si výročí Sametové revoluce!
V pátek 15. listopadu studenti Gymnázia Zábřeh oslavili výročí Sametové revoluce netradiční formou. Třetí ročník připravil pro mladší spolužáky 20 interaktivních stanovišť, která jim přiblížila dějiny Československa ve 20. století. Hlavní témata: Perzekuce studentů v roce 1939 Druhá světová válka a atentát na Heydricha Nástup komunismu a invaze v roce 1968 Pád komunismu v roce 1989 Kromě historických událostí studenti představili i každodenní život tehdejší doby – vývoj módy, hudební trendy, roli žen ve společnosti nebo znalosti vojenské techniky. Nechyběl ani test z cimrmanologie! Tento den nám ukázal, že historie může být nejen poučná, ale i zábavná! 😊 #GymnáziumZábřeh #SametováRevoluce #HistorieŽivě Více na našich sociálních sítích: FB a IG
-
Američtí studenti opět zavítali na gymnázium
Deset dnů od neděle 4. června strávilo na zábřežském gymnáziu třináct amerických studentů a pět pedagogů. Do města nepřijeli poprvé, úvodní setkání proběhlo v roce 2006, naposled sem zamířili v roce 2016, než výměnné pobyty na nějakou dobu přerušil covid – ne však vztahy Zábřeha s Hookstownem ležícím nedaleko Pittsburghu.. Hned druhý den po příjezdu zamířili američtí teenageři na návštěvu gymnázia, kde představili českým protějškům svou školu i stát Pensylvánii. Poté se vydali na radnici, kde je přivítal starosta města František John. Možnost navštívit vyučovací hodiny a vyzkoušet si českou školu měli Američani po celou dobu pobytu. Seznámili se také s činností úspěšného kroužku robotiky, se svými českými protějšky se sblížili při volejbalovém zápase, přípravě společných workshopů, výuce se polky, valčíku a waltzu a nácviku dvou písniček v jejich anglické i české verzi – Veď mě dál cesto má a Pátá. Bohatý program nabídl také návštěvou polské Osvětimi či Olomouce, poslední den pobytu ve městě nabídl hlavně společenský večer v aule gymnázia, kde se sešli američtí hosté i se svými ubytovávajícími rodinami, učiteli a studenty. Pobyt Američanů na gymnáziu pátkem skončil, ne tak ale jejich program. V doprovodu zástupců obou škol se po víkendu stráveném s hostitelskými rodinami vydali do Prahy. Zde […]
-
