Ve dnech 7.–15. 6. se vybraní žáci tříd 2.A, 3.A a G7.A Gymnázia Zábřeh zúčastnili projektu Erasmus+ s názvem „Make the world green again“ (Udělejme svět opět zeleným), který se uskutečnil v Maďarsku, ve městě Mezőberény. V rámci tohoto projektu mohli žáci sledovat a hledat řešení ekologických problémů. Zároveň rozvíjeli své jazykové schopnosti a odbourávali kulturní bariéry, neboť se projektu zúčastnilo okolo 50 studentů z pěti zemí (Česka, Slovenska, Maďarska, Srbska a Rumunska).
Každý den měl jednotný program, který začínal snídaní v 8:00. Po snídani a krátké pauza začínal první blok programu. Každý den obsahoval čtyři programové bloky, přičemž jeden blok trval hodinu a půl. Mezi bloky byly přestávky na svačinu či oběd, volný čas a rozhovory s účastníky z jiných zemí. Večer pak probíhal kulturní program, při kterém jednotlivé státy prezentovaly své tradice, zvyky, jídlo a další.
První den byl zaměřen na seznamování a tzv. icebreaking (lámání ledů 😊). Studenti ze všech zúčastněných států se zapojili do seznamovacích her, které měly za cíl zapamatovat si co nejvíce jmen ostatních účastníků. Hrálo se bingo, spouštění padáku, házení s míčky a mnoho dalších aktivit, díky nimž účastníci odbourali stud a přestali se bát mluvit cizím jazykem.
Druhý den byli účastníci seznámeni s dalšími projekty, které Erasmus+ nabízí – konkrétně Solidarity Corps, Youth Exchanges a DiscoverEU. Získali také informace o YouthPassu – certifikátu potvrzujícím účast na projektu Erasmus. Součástí YouthPassu je osm klíčových kompetencí (např. jazyková, sociální apod.), které si účastníci během projektu dále rozvíjeli.
Třetí až šestý den se věnoval hlavnímu tématu. Každý den byli studenti rozděleni do mezinárodních skupin, v nichž vypracovávali prezentace a projekty na zadaná témata, zabývali se základními ekologickými problémy (znečištění, skleníkový efekt, plýtvání jídlem a vodou, energií, vysoké emise CO₂ atd.), hledali řešení těchto problémů v prostředí vlastních škol a tvořili kreativní výrobky z odpadků. Čtvrtý den byl navíc věnován exkurzi do města Békéscsaba, kde studenti pozorovali a dokumentovali využití solární energie, dostupnost pitné vody, místní faunu a flóru, parky a zeleň ve městě i povědomí obyvatel o klimatických problémech.
Od třetího do šestého dne probíhaly také zmíněné kulturní večery. První večer připravili Slováci, druhý Češi, třetí měli na starosti Srbové a Rumuni a závěrečný večer patřil Maďarům. Česká kulturní prezentace byla rozdělena do pěti částí. V první části bylo Česko představeno vtipnými fakty o zvycích a kultuře. Druhá část byla věnována pohádkovým postavám z večerníčků v podání Pata a Mata. Ve třetí části zazněla česká hymna a studenti představili slavné české atlety i národní lásku k hokeji. Prezentaci zakončila ukázka tradičního českého tance – polky – a ochutnávka českých pochutin.
Poslední den patřil reflektování všeho, co jsme zažili, zpětné vazbě organizátorům a loučení, které bylo často doprovázeno slzami.
Na závěr bych dodal, že Erasmus pro mě měl velký přínos. Zlepšil jsem se v komunikaci, zdokonalil svou angličtinu a naučil se lépe pracovat ve skupině. Jsem rád, že naše škola podporuje mezinárodní projekty, a těším se na další spolupráci. 😊
Student Gymnázia Zábřeh
Tags: Akce, PR, Vysloužilová