Rozhovor s Ilonou Kadlecovou o divadelnà tradici na Gymnáziu Zábřeh po roce 1989
Anežka ArtivčelAiová, školnà AI reportérka:
Panà učitelko, kdy se na našem gymnáziu znovu začalo divadlo hrát?
Po roce 1989 se divadlo nÄ›jakou dobu nehrálo, ale v roce 1994 jsem se rozhodla navázat na staršà tradici studentskĂ˝ch pĹ™edstavenĂ. Nebylo to jednoduchĂ© – pĹ™esvÄ›dÄŤit studenty, Ĺľe zkoušenĂ mĹŻĹľe probĂhat i o vĂkendech, v sobotu ÄŤi v nedÄ›li, chtÄ›lo trochu trpÄ›livosti. Ale nakonec se mi podaĹ™ilo kolem sebe shromáždit skupinu nadšencĹŻ, kteřà do toho šli s chutĂ. A tak zaÄŤala nová Ă©ra divadla na GYZA.
Jaké byly začátky?
Začátky byly skromnĂ©, ale nadšenĂ rychle rostlo. KaĹľdĂ˝ rok pĹ™icházely novĂ© tváře, kterĂ© pĹ™inášely energii a nápady. A najednou jsme mÄ›li pĹ™edstavenĂ, na která se těšili studenti, uÄŤitelĂ© i rodiÄŤe. NÄ›kterĂ© hry jsme si po letech zopakovali – s jinĂ˝m obsazenĂm, ale se stejnĂ˝m nadšenĂm.
NapĹ™Ăklad…?
NapĹ™Ăklad ZlatĂ˝ kolovrat (ve stylu Semaforu), DĂvÄŤĂ válku nebo Nebe na zemi, ve kterĂ© tanÄŤilo, zpĂvalo a hrálo neuvěřitelnĂ˝ch dvacet pÄ›t studentĹŻ. To byla obrovská radost. Vraceli jsme se i k textĹŻm OsvobozenĂ©ho divadla – hráli jsme tĹ™eba Ostrov Dynamit, Robina zbojnĂka, Osla a stĂn nebo Kata a blázna.
A pak byla i pĹ™edstavenĂ, která zazářila zvlášť silnÄ› – napĹ™Ăklad Charleyova teta od anglickĂ©ho dramatika Brandona Thomase. To byla komedie, pĹ™i kterĂ© se bavili svornÄ› diváci i herci – smĂch v hledišti i na jevišti je pro reĹľisĂ©ra ta nejvÄ›tšà odmÄ›na.
Z vašich představenà vzešla řada známých jmen. Vzpomněla byste si na některé?
Ano, jsem na nÄ› velmi pyšná. Mezi tÄ›mi, kdo stáli na jevišti gymnázia, byl napĹ™Ăklad Miloslav König, dnes herec Divadla Na zábradlĂ a umÄ›leckĂ˝ šéf Divadla Masopust. Nebo Martin Hroch, kterĂ˝ se pozdÄ›ji stal Ĺ™editelem Gymnázia a Hudebnà školy mÄ›sta Brna a dnes vede Katedru varhannĂ a historickĂ© interpretace na JAMU. A taky Zuzana ÄŚerná, dnes reportĂ©rka ÄŚeskĂ© televize. Všichni byli tehdy prostÄ› studenti, kteřà mÄ›li chuĹĄ hrát – a nÄ›co v nich bylo.
A pak přišlo obdobà covidu…
BohuĹľel ano. V roce 2020 jsme zkoušeli Drdovu hru Dalskabáty, hřÚná ves aneb ZapomenutĂ˝ ÄŤert, ale zasáhla pandemie. Zkoušky se pĹ™erušily – a uĹľ jsme se k nim nevrátili. Bylo to smutnĂ©, protoĹľe jsme byli velmi blĂzko premiéře. Ale i pĹ™erušenĂ© zkoušky v sobÄ› nesou urÄŤitĂ© kouzlo. VzpomĂnky zĹŻstaly.
A co dnes? VracĂ se divadlo na GYZA?
Ano, letos jsme se rozhodli pro návrat s pĹ™edstavenĂm Pan Kaplan má tĹ™Ădu rád. Je to pĹ™ĂbÄ›h plnĂ˝ lidskosti a humoru. A já doufám, Ĺľe opÄ›t zaĹľijeme ten pocit, kdy se v aule setkává nervozita hercĹŻ s oÄŤekávánĂm divákĹŻ. V tu chvĂli se totiĹľ dÄ›je divadlo v tom nejÄŤistšĂm smyslu slova.
Jak byste shrnula ta léta divadelnà práce na škole?
Byly to roky nadšenĂ, dĹ™iny, ale hlavnÄ› spoleÄŤnĂ©ho tvoĹ™enĂ. Divadlo je tĂ˝mová záleĹľitost – a právÄ› dĂky studentĹŻm, kteřà se nebáli obÄ›tovat ÄŤas, energii i komfort, vznikla pĹ™edstavenĂ, na která se nezapomĂná.
Máte nÄ›jakĂ© závÄ›reÄŤnĂ© divadelnĂ poĹľehnánĂ pro budoucĂ ochotnĂky?
(smĂch) SamozĹ™ejmÄ›! To klasickĂ©:
„Zlomte vaz!“
A pokud by to nestaÄŤilo, pĹ™idávám ještÄ› osobnĂ oblĂbenĂ©:
„Čert tě vem!“
— zpovĂdala AneĹľka ArtivÄŤelAiová, školnĂ AI reportĂ©rka
(na základÄ› pĹ™ĂspÄ›vku panĂ Ilony KadlecovĂ© zpracováno Ai)
Tags: Akce, Kadlecová, PR