STUDENTI ZÁBŘEŽSKÉHO GYMNÁZIA SE VYDALI PO STOPÁCH MARTINA LUTHERA A JANA HUSA

Gymnázium v Zábřehu pojí mnohaletá partnerská spolupráce s Gymnáziem v německém Marktbreitu . Výsledkem této spolupráce jsou i výměnné pobyty studentů obou gymnázií, které jsou v posledních letech zaměřeny tematicky. Letošním tématem byly osobnosti německé reformace, Martin Luther a Jan Hus.

V sobotu 24. dubna 2010 se sedmnáct studentů vydalo pod vedením svých učitelek p. Kezniklové a p. Kadlecové  do německého města Eisenachu, kde už je očekávaly jejich německé protějšky.

Eisenach je krásné historické město s tradicí hutní výroby, i neméně známou tradicí hudební (návštěvníci si mohou prohlédnout pomník a dům J. S. Bacha), nicméně zúčastněné více zajímal blízký Wartburg. S německým i česky hovořícím německým průvodcem si obě skupiny prohlédly hrad, který má nepřehlédnutelné místo v dějinách německé reformace. Martin Luther zde pracoval na překladu bible do němčiny.

V poměrně dobrém stavu je zachována Lutherova světnička i jeho osobní věci, které jsou vystaveny v místním muzeu. V muzeu se studenti blíže obeznámili i s Lutherovými názory.

Také další prostory hradu , včetně románských sklepení, či kaple svaté Alžběty, vzbuzovaly zasloužené nadšení obou skupin, české i německé. V krásném okolí Eisenachu strávili studenti společně jeden a půl dne.

Pak následoval odjezd do českým studentům dobře známého města – Marktbreitu. Českou skupinu čekalo přivítání novým ředitelem školy, přijetí u starosty města, tradiční účast ve vyučovacích hodinách, práce na společném výtvarném projektu, prohlídka měst Würzburg a Norimberk, kde měli studenti možnost prohlédnout si expozice Národního germánského muzea.

Ve středu večer pak zhlédli společně se svými německými vrstevníky divadelní představení v divadle Theater Chambinsky ve Würzburgu.

Ve čtvrtek 29. dubna 2010 odjela skupina českých studentů do Kostnice, města neblaze proslulého konáním kostnického koncilu a upálením Jana Husa a Jeronýma Pražského. Studenti navštívili Husův kámen, pomník připomínající místo upálení českého reformátora, a Husův dům, jež je ve správě českého státu. Dozvěděli se mnoho informací nejen o Husově pobytu v Kostnici, ale i o domě samotném a jeho historii.

Druhý den pobytu v Kostnici byl věnován přírodním krásám – květinovým scenériím na ostrově  Mainau a Rýnským vodopádům.

Po návratu do Marktbreitu se uskutečnilo společné zhodnocení celého projektu a poté slavnostní zakončení pobytu celé skupiny.

Celý projekt by nebylo možné realizovat bez finančního přispění Česko – německého fondu budoucnosti a bez finančního přispění Olomouckého kraje. Oběma přispěvatelům děkujeme za možnost uskutečnění tohoto projektu.Samozřejmě děkujeme i za vstřícnost německých rodin, ve kterých byli studenti ubytováni během svého pobytu v Marktbreitu a za péči, které se jim dostalo ze strany německých studentů.

Ilona Kadlecová