SPOLEČNÝ PROJEKT STUDENTŮ GYMNÁZIA V ZÁBŘEHU A GYMNÁZIA V NĚMECKÉM MARKTBREITU

Gymnázium v Zábřehu pojí s Gymnáziem v německém Marktbreitu již desetileté partnerské vztahy a vzájemné návštěvy studentských skupin spojené s prací na rozličných projektech.

V minulosti byly projekty zaměřeny např. na cirkusové představení školního cirkusu, společné česko – německé divadelní představení, nebo naposledy na projekt Po stopách Luthera a Husa, který mapoval a doplňoval historické znalosti studentů.

Letošní rok spojený s říjnovou návštěvou německých studentů a jejich pedagogů v Zábřehu byl zasvěcen především tajům české a německé kuchyně a některým regionálním kulinářským specialitám.

V Zábřehu strávili němečtí studenti necelých pět dní, den šestý byl věnován poznávání Prahy a sedmý den odjezdu domů do Marktbreitu.

První probuzení v hostitelských rodinách proběhlo v pořádku, jenom klasické ranní pití čaje v českých rodinách bylo pro německé studenty nepochopitelné. Ve škole čekalo německé hosty oficiální uvítání pana ředitele, následovala komentovaná historická procházka městem a poté přijetí na zábřežské radnici. Studenty uvítal německy samotný starosta František John.

Po obědě ve školní jídelně následovalo individuální využití času v rodinách. Někteří studenti se vydali na společný cyklistický výlet, jiní dali přednost návštěvě koňské farmy.

Následující den byl již věnován práci na společném projektu, česko – německém kulinářském slovníku. Při práci ve škole čas velmi rychle ubíhal, po obědě studenti vyrazili do blízkých Loštic a navštívili tamní Muzeum olomouckých tvarůžků. Seznámili se s výrobou této speciality, okusili nebo zakoupili různě ochucené sýry.

Po návratu zažili navečer opékání nefalšovaných českých špekáčků a večer se se svými českými vrstevníky vrhli do víru tance v tanečních kurzech.

Třetího dne dopoledne studenti pokračovali v započaté práci na projektu, sestavovali recepty a debatovali o užití správných ingrediencí. Po obědě se pak společně vydali na vlak a vyjeli za poznáváním krás Olomouce.

Dalšího dne byl dopoledne na programu opět projekt,tentokrát přišla na řadu i praktická část – společné zdobení medových perníčků. V této činnosti projevili mnozí studenti neutuchající fantazii. Po typicky českém obědě následovala odpočinková část – návštěva krytého bazénu. Všichni byli spokojeni a večer, kdy přišlo na řadu loučení v aule gymnázia, se všem vlastně ani loučit nechtělo.

Studenti a rodiče přichystali pro německé přátele bohaté občerstvení i program, nechyběly proslovy z německé i české strany, včetně slova pana ředitele Paclíka a hlavní organizátorky letošního pobytu paní učitelky Hoškové.

Následujícího dne se účastníci projektu, včetně pedagogů, vydali časně zrána do Prahy.

Seznámili se s historickými památkami Pražského hradu, velký zájem vzbudily Karlův most s pouličními umělci a Staroměstské náměstí s orlojem. Nemenšímu zájmu se těšilo večerní představení v divadle Metro. Studenti byli okouzleni černým divadlem a někteří si mohli prkna, která znamenají svět, vyzkoušet.

Je třeba zdůraznit, že tento, ani žádný z předchozích projektů, by se nemohl uskutečnit bez finanční podpory Česko – německého fondu budoucnosti a podpory Olomouckého kraje.

Na příští rok je plánována reciproční návštěva českých studentů v Marktbreitu.

IK