Společný projekt českých a německých studentů

( 12. 9. – 19. 9. 2009 )

Gymnázium v Zábřehu pojí mnoholetá spolupráce s partnerským Gymnáziem v německém Marktbreitu. Již v minulosti byly výměnné pobyty studentů zaměřeny na společnou činnost, kupříkladu na představení školního cirkusu nebo česko-německého divadla. V posledních letech projekty směřují k problematice novodobých dějin, které zasáhly do života obou národů. V loňském roce se společný projekt soustředil na dějiny německého nacismu a dějiny holokaustu, čeští studenti měli mimo jiné možnost po domácí i společné přípravě navštívit první koncentrační tábor na území Německa – Dachau nedaleko Mnichova.

Nejinak tomu bylo v letošním roce. Čeští studenti přivítali své vrstevníky v sobotu 12. září. Aby se studenti navzájem lépe poznali, strávili dva slunečné dny na Ramzové v Jeseníkách.

Poznali prostřednictvím krátkých túr krásu našich hor v oblasti, kde před válkou žili Němci, společně si zasportovali. V úterý byli přijati ředitelem Gymnázia v Zábřehu, panem Martinem Paclíkem, a starostou města, panem Zdeňkem Kolářem. Ve středu se Češi a Němci společně vypravili na celodenní exkurzi k našim sousedům. Cílem poznávací cesty byly koncentrační tábor Osvětim s pobočkou Birkenau. Svoje dojmy a hluboké zážitky studenti vyjádřili písmem i obrazem během výtvarného workshopu následujícího dne. Z výtvarného i slovního ztvárnění je zřejmé, že vnímaní této kapitoly dějin je u mladé generace obdobné.

Aby němečtí studenti poznali i největší historické centrum našeho regionu, odcestovali ve čtvrtek odpoledne na prohlídku Olomouce.

Pátek a sobota byly vyhrazeny návštěvě Prahy, zaměřené především na přiblížení židovských památek, tradic a kultury. Studenti si prošli židovské město, seznámili se s historií synagog a židovského hřbitova. Jako memento na ně zapůsobila Pinkasova synagoga.

Kulturní tečkou za celým projektem bylo večerní představení Černého divadla Life is life, které se českým i německým studentům velmi líbilo.

Celá týdenní akce se mohla uskutečnit díky pochopení a podpoře rodin českých studentů, ve kterých byli němečtí studenti ubytováni, zajištění hladkého průběhů všech akcí učitelkami zábřežského Gymnázia Ivanou Kezniklovou a Ilonou Kadlecovou, pomoci jejich kolegyň, v neposlední řadě pak velkému finančnímu přispění Fondu budoucnosti.

Doufáme, že stejně úspěšná a inspirující bude reciproční návštěva českých studentů v příštím roce v Německu.

Několik fotografií z akce je k dispozici ve fotoalbu gymnázia – ZDE.