Hlavní proudy rozvoje matematiky

V pátek 12.11.2010 poctí naší školu svou milou návštěvou velmi významná osobnost – Prof. RNDr. Petr Vopěnka, DrSc., který vystoupí s přednáškou Hlavní proudy rozvoje matematiky.

Prof. RNDr. Petr Vopěnka, DrSc. je významným českým matematikem a filozofem. Zpočátku se věnoval topologii, později pak teorii množin a matematické logice. V matematice přispěl svojí prací zejména v oboru teorie množin. Je zakladatelem tzv. alternativní teorie množin (alternativní vůči klasické Cantorově teorii), o kterou je možno opřít veškerou matematiku, podobně jako je současná klasická matematika opřena o teorii množin Cantorovu. Jeho jméno nese ve světové matematické literatuře řada prvotřídních matematických výsledků (matematických vět, technik, struktur) např. Vopěnkův princip nebo Vopěnkův kardiál.

V osmdesátých letech se začal zabývat filosofickými otázkami matematiky a na matematicko-fyzikální fakultě založil filozofický seminář. V roce 1990 byl jmenován profesorem, v letech 1990–1992 byl ministrem školství ČR. V roce 1998 obdržel od prezidenta Václava Havla státní vyznamenání – Medaili za zásluhy II. stupně. V roce 2000 byl jmenován emeritním profesorem. V říjnu 2004 obdržel Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Do roku 2009 působil jako profesor na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně.

Profesor Vopěnka je významným popularizátorem matematiky a autorem nejen velkého množství matematických učebnic a knih, ale i řady publikací filozofických nebo matematicko-filozofických (Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci, Podivuhodný květ českého baroka, Meditace o základech vědy, Rozpravy s geometrií, Trýznivé tajemství, Pojednání o jevech povstávajících na množstvích. Vyprávění o kráse novobarokní matematiky, Základy/Eukleides – komentované Petrem Vopěnkou).

Jeho přednášku vyslechnou zejména studenti třetích a čtvrtých ročníků. Nejen studentům doporučuji pro jistou úvodní představu přečíst si např. zajímavý rozhovor Čísla nelžou s Petrem Vopěnkou.

Jaroslav Hajtmar