V rámci dlouholetého partnerství mezi Gymnáziem Zábřeh a Gymnáziem v německém Marktbreitu, jsme se letos opět zúčastnili výměnného pobytu s cílem prohloubit mezinárodní vztahy, přiblížit si kulturu našich západních sousedů a dozvědět se něco víc o společné historii Německa a České republiky.

Ze Zábřeha vyrazilo 24. 9. 2023 společně s našimi němčinářkami, Paní Hoškovou a paní Mrázkovou, 15 studentů gymnázia na cestu do malebného Bavorska, největší Spolkové země Německo, která je známé především svojí překrásnou krajinou, rozsáhlými vinicemi a prvotřídním pivem.

Ve večerních hodinách jsme dorazili na nádraží v Kitzingenu, kde už na nás čekali hostitelské rodiny, u kterých jsme měli následující týden strávit. Program byl nabitý. První den nás čekalo seznámení s německými žáky prostřednictvím různých her a aktivit, po nichž následovala prohlídka samotného Marktbreitu, malého městečka s bohatou historií a překrásnou architekturou. Prohlídka zahrnovala i návštěvu místní radnice, kterou nás provedl marktbreitský místostarosta. Poté jsme měli možnost zúčastnit se dvou vyučovacích hodin a porovnat rozdíly mezi naší výukou a výukou v Německu. Odpoledne byl volný čas využitý většinou z nás k dalšímu seznamování, společným hrám a sportu. V úterý jsme vyrazili na exkurzi do nedalekého Würzburgu, města přibližně o velikosti Olomouce. Historickým centrem nás provedla česká průvodkyně. Navštívili jsme Mariánskou kapli, Würzburgskou rezidenci a později i místní vinné sklípky. Ve středu jsme se zúčastnili tzv. Wandertagu, dne, kdy si žáci sami vymyslí výlet, na který se celá třída vydá. Na Wandertag jsme byli rozděleni do skupin, někdo vyrazil na piknik, někdo do kina, někdo na hrad, a někdo dokonce do Muzea moderního umění v Norimberku. Ve čtvrtek jsme spolupracovali na historických projektech, které se zabývaly historií česko-německých vztahů a vzájemné spolupráce. Zúčastnili jsme se také projektu divadelního. Ve skupinkách jsme měli sehrát různé scénky, jež byly posléze porovnány a ohodnoceny. Celý den byl zakončen večírkem, na němž proběhla rozlučka s rodiči. Poděkovali jsme našim hostitelům za přátelský přístup, zrekapitulovali si celý týden a pořádně se najedli. Poslední den byl zážitkem především pro milovníky historie – spočíval v poznávání starobylého a bezesporu majestátního Norimberka. Prošli jsme si jeho nejzajímavější části, včetně imperiálního hradu a kostela svatého Vavřince, dostali prostor i na nákupy suvenýrů a zažili krásy večerního velkoměsta. Po noci strávené v hostelu byl čas odjet zpět domů.

Celý pobyt jsme si neskutečně užili. Viděli jsme nová místa, započali nová přátelství a už se těšíme na německou návštěvu v březnu 2024.

Robin Tomášek (G 8.A)

FOTOGRAFIE Z AKCE

 

Tags: , ,